MARIA WALEWSKA

Suknia piękna. Odtworzona na podstawie obrazu. Maria Walewska, miłość Napoleona. Swego rodzaju patriotyczna duma choć jestem zdania, że słowa patriotyzm i ojczyzna pojmowano wtedy inaczej. Bliżej im było władzy i pewnej tożsamości zwycięzcy. No i sprawy łóżkowe miały osobne znaczenie…. Suknia

Maria Walewska – wielka miłość Napolena

Maria Walewska i jej suknia. Tę sesję planowałem bardzo długo. Można z bezpieczną tolerancją założyć, że dobry rok. Ale było warto.Sesja odbyła się w Ogrodzieńcu. Tam swoją siedzibę ma utalentowana “krawcowa” – choć ona zapewne nie byłaby zadowolona z takiego określenia. Jest znaną w środowisku projektantką strojów historycznych. I należy przyznać – robi fantastyczną robotę. Ale lubię nazywać ją “krawcową” – kojarzy mi się to niezmiernie pozytywnie.

Długie przygotowania

Zaczęło się można powiedzieć niewinnie. Planowaliśmy, rozmawialiśmy. Głównie o tym, aby coś razem zrobić. Mimo pozornie długiego czasu przygotowań uważam ze wszechmiar, że warto czekać na właściwy moment. Czemu? Widocznie wszystko ma swój czas.

Muza

W międzyczasie poznałem wspaniałą muzę, która wywróciła mój świat fotografii portretowej do góry nogami. Jeżeli masz już do czynienia z fotografią lub sztuką w szerszym ujęciu zapewne natknąłeś się lub natknęłaś na zjawisko muzy. O ile płeć może być różna o tyle jestem zdania, że najczęściej muzami są kobiety. Dają pewnego rodzaju natchnienie, potrafią twórcę zainspirować. A najciekawsze, że często im samym wydaje się, że absolutnie nic nie robią.
I w moim życiu taka muza się pojawiła. Poświęcę temu osobny wpis, bo zjawisko warte opisania. każdy twórca powinien mieć kogoś, kto daje mu poczucie pewnego rodzaju sensu.

I zaraz po tym narodził się projekt sukni Marii Walewskiej.
I owa suknia stała się przyczynkiem do organizacji całej wyprawy. Od niej się zaczęło. I było warto.
Suknia piękna. Odtworzona na podstawie obrazu. Maria Walewska, miłość Napoleona. Swego rodzaju patriotyczna duma choć jestem zdania, że słowa patriotyzm i ojczyzna pojmowano wtedy inaczej. Bliżej im było władzy i pewnej tożsamości zwycięzcy. No i sprawy łóżkowe miały osobne znaczenie…. Suknia

Suknia w połączeniu z modelka zachwyca. Niewymuszona naturalna zmysłowość. Kobiecość, która aż emanuje. Od modelki i ze zdjęć.
Z czasem zatracam dystans do swoich prac i traktuję je osoboście. Pokaż mi zdjęcie a powiem ci, gdzie je robiłem i kto pozował i jaka była wtedy atmosfera na planie….
Ale mam dystans do siebie – choć wiem, że jestem dobry i obserwuję swój rozwój – staram się tym cieszyć ale nie upajać.
Suknia mnie zachwyciła. Modelka oczarowała. Krawcowa stanęła na wysokości zadania.

Żeby tego było mało – przygotowane były również inne stroje. Krawcowa chiała niejako hurtem ogarnąć kilka strojów. 
Umówiliśmy się na sesję TFP – co nie znaczy, że jest to mniej warte artystycznie. Często bywa odwrotnie. Wielu fotografów, szczególnie tych bez doświadczenia – podobnie jak modelki – traktują tego rodzaju projekty jak swego rodzaju zdjęcia za darmo. Czyli ona mu pokaże trochę ciała a on zrobi jej zdjęcia. Kolosalne nieporozumienie. Kwestiami TFP zajmę się w innym miejcu – jeżeli robisz zdjęcia zapewne te kwestie cię interesują.


W każdym razie – skończywszy zdjęcia sukni Marii Walewskiej przeszliśmy do kolejnych projektów krawieckich – o czym już wkrótce. Niech zdjęcie wystarczy na zachętę.

Author: Pan Fotograf

Zawodowy fotograf. Fotografia kulinarna i produktowa. Portret wizerunkowy. Portret kobiecy zmysłowy.

Napisz swój komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s