rola fotografa w Budowaniu wizerunku zawodowego

Wizerunek to gra skojarzeń. Błyskawicznych. Podświadomych. Podprogowych. Poza pasmem świadomości.

Na początek historia sztuki

Spacerując po Muzeum Narodowym czy galerii sztuki pełnej obrazów przedstawiających dawnych władców czy wielmożów mało kto zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę ma do czynienia z budowaniem wizerunku. I to całkowicie świadomym. Władcy zamawiali portrety budujące ich wizerunek ale również pozowali do ogromnych aranżowanych scen rodzajowych. Wystarczy obejrzeć obrazy Jacquesa Luisa Davida potretującego Napoleona dowodzącego armią, dosiadającego konia czy podczas koronacji. Dziś zamiast tego mielibyśmy zdjęcia reportażowe I portretowe oraz wizerunkowe.

Napoleon Bonaparte pędzla Jacquec Luis David

Całkowicie świadome działania

Wystarczy wycieczka po Luwrze, po Muzeum Victorii I Alberta w Londynie by zetknąć się z budowaniem wizerunku. Nieustannym, świadomym, konsekwentnym. Nie wspominając o historii antycznej, gdzie królowały posągi i płaskorzeźby.  I skacząc do świata filmu i muzyki – żadne zdjęcie nie jest wypuszczane do mediów przypadkowo. Wizerunek aktorów i muzyków jest starannie kreowany. Słynny brzuch Axela Rose z Guns and Ross był cechą, która go wyróżniała i starannie budowano wokół tego całą narrację fotograficzną. Slash ze swoim cylindrem. Rolling Stones. Piszę o muzykach, ponieważ nie chcę pisać o politykach. I teraz z innej beczki…

Wizerunek to skojarzenia

Wizerunek to gra skojarzeń. Błyskawicznych. Podświadomych. Podprogowych. Poza pasmem świadomości. Dotyczą procesu decyzji zakupowej choć nie o zakupy chodzi. Ale proces jest taki sam. W sprzedaży a raczej kupowaniu elementem decydującym jest zaufanie. Jeżeli mamy zaufanie do osoby, kupimy od niej. Dlatego firmy dwoją się i troją by do reklam zatrudniać postacie, którym w jakiś sposób ufamy. Lub darzymy silną sympatią. I dlatego tak fatalne efekty przynoszą reklamy z użyciem fotografii z banków zdjęć. Nie ma tam znanej osoby, której ufamy, osoba fotografowana często nie ma żadnego związku z produktem a już na pewno z klientem – wszystko jest luźne, na siłę.

A jak się to ma na płaszczyźnie budowania wizerunku zawodowego?

Sprawdź swoje skojarzenia

Ano tak – oto ćwiczenie. Nie myśl za wiele – po prostu daj się ponieść fali skojarzeń. Ja będę tylko trochę podpowiadał.

Piekarz – świeży chleb, smaczna kanapka, śniadanie z bliskimi – uśmiech, życzliwość, mąka, czapka piekarska

Policjant – bezpieczeństwo, porządek, odwaga, respekt

Pielęgniarka – ciepło, troskliwość, zmysłowość

Lekarz – męskość, pewność siebie, mądrość

Kobieta biznesu – elegancja, pewność siebie, siła, użyteczny sex appeal

Portret pięknej dojrzałej kobiety

Kominiarz – szczęście, radość, symbolika, bezpieczeństwo

Urzędnik – porządek, elegancja, zaangażowanie, dystans

Kosmonauta – radość poznawania, odwaga, wewnętrzna siła

Modelka – świadomość ciała, wewnętrzne piękno, uwodzenie

Gangster – twardy charakter, groźny wygląd, zagrożenie

Bokser – siła, konfrontacja, rywalizacja

Wizerunek - bokser - walka

Władca – siła, godność, władza

Dentysta – spokój, opiekuńczość, sprawność, bezbolesność

Mechanik – fachowość, sprawne auto, wiedza, umiejętności

Mógłbym tak długo. W zasadzie bez końca. Możliwe, że masz swoje wyobrażenie dotyczące zawodu. Każda z cech, które opisałem można rozwinąć, opisać, uzasadnić. I do każdej z tych postaci można dodać szereg innych cech.

Profesje mają określone cechy

Wszystkie te cechy to tak naprawdę szybkie skojarzenia. Przez lata w efekcie kontaktów z ludźmi jak również na podstawie przekazów medialnych wyrobiliśmy sobie szybkie skojarzenia z profesjami. Co oznacza, że kontakt z przedstawicielem zawodu budzi właśnie takei a nie inne określone skojarzenia. W ułamku sekundy.

Zaufanie

Wiedza ta, uświadomiona, prowadzi nas do następującego wniosku: czemu pewne przekazy reklamowe zawierające zdjęcia ludzi przemawiają do nas a inne są kompletnie obce. Wynika to z doboru fotografii lub sposobu jej wykonania. Co prowadzi nas do autentyczności przekazu. A autentyczność kochamy.

Z tego też powodu jest absolutnie przeciwny wszelkim programom typu Usterka czy programów, w których jakiś cymbał pastwi się nad ludźmi, którzy mają małe doświadczenie i popełniają błędy. Oczywiście nasze wewnętrzne przyzwyczajenie do śmiania się z innych ma skutek uboczny. Jaki? Powstają w nas podświadome skojarzenia dotyczące zawodów. Innymi słowy nasz odbiór na przykład malarza pokojowego czy posadzkarza może być efektem takich kretyńskich programów.

Zdecydowanie lepiej jest tworzyć i oglądać programy o ludziach, którzy doskonale sobie radzą w określonych zawodach i opowiadają o tym, jak doszli to tej fachowości. To utrwala w naszym odbiorze przekonanie, że wizerunek jest zgodny z fachowością.

Jak chcemy być postrzegani

Wizerunek. Postrzeganie przez innych. Widziałem osoby, które dziwiły się, że ich przekaz reklamowy jest nieskuteczny. Skupiali się na grafice, czcionce, ułożeniu elementów, kolorach. I całkowicie pomijali zdjęcie. Zrobione na szybko. Z miną całkowicie nie pasującą do przekazu. Często zaprzeczającą treściom samej reklamy. I dlatego ludzi nie kupują od nich.

Amerykanie mają bardzo słuszne powiedzenie. Kiedy dwóch ludzi interesu rozmawia o kimś trzecim w pewnym momencie pada pytanie: „Czy kupiłbyś od niego używany samochód”. Proste kryterium na podstawie rozmowy.

Zdjęcia a prezydentura Lincolna

Mało kto wie, że już w roku 1860 w okresie Wojny Secesyjnej Prezydent Lincoln zatrudniał fotografa do tworzenia mu zdjęć portretowych. Studio fotograficzne Matthew B. Brady stworzyło blisko 30 portretów Lincolna. Portrety powstawały w okresie ubiegania się o urząd, w trakcie jego piastowania oraz w okresie Wojny Secesyjnej. Lincoln był świadomy siły przekazu tych zdjęć. Jak sam później stwierdził, „To Brady oraz Przemowa w Cooper Union uczyniły mnie prezydentem Stanów Zjednoczonych.” Wygrał. Bo wyborcy mu zaufali.

Zaufanie. O to właśnie chodzi. W portrecie wizerunkowym wydobywam emocje, które służą tworzeniu się zaufania. Patrzący ma odbierać osobę pozującą nie tyle pozytywnie ile ma czuć zaufanie.

W przypadku zdjęć wizerunkowych często wykorzystywane są one w towarzystwie tekstów. Razem ze zdjęciem muszą tworzyć jedność. Wiele osób używa zdjęć wizerunkowych w portalach społecznościowych takich jak Facebook czy LinkedIn, który jest zorientowany na budowanie relacji biznesowych. Obowiązuje dziwna maniera, zgodnie z którą ludzie stoją w pozach odizolowania. A ciało przemawia.

Ciało mówi – twarz krzyczy

Zapewne słyszałaś o mowie ciała. To kluczowy element budowania wizerunku. Gesty, pozy, mimika twarzy. To wszystko jest język, który czytamy podprogowo. A przecież bywa tak, że jeździsz po świecie i próbujesz się porozumieć z osobami, które nie rozumieją słów, których używasz. Zapewne dostrzegasz sytuacje a raczej ludzi, którzy doskonale sobie radzą z poznawaniem innych, komunikacją. Może nawet ich obserwujesz. Zawsze uśmiechnięci, życzliwi, ciekawi świata i innych. Otwarci. Jeżeli więc chcesz zjednać sobie tych, do których przemawiasz ciałem i twarzą oraz spojrzeniem ze zdjęcia, pozwól, że Tobą pokieruję.

Jak widzisz fotografia ludzkich twarzy, portretowanie ich i budowanie ich wizerunku to temat rzeka. Dziś zatrzymajmy się w tym miejscu. W kolejnych artykułach wskażę Ci kolejne prawidłowości, które możliwe, że umykają Ci w codziennej gonitwie. Może stać się nawet tak, że pewne zjawiska wykorzystasz w codziennej komunikacji z otoczeniem. I zaczniesz dostrzegać zmiany.

Kiedy więc rozmawiasz z kimś wyobraź sobie, że pozujesz do fotografii wizerunkowej. Kontroluj swoją mimikę lub przynajmniej o niej myśl. Nie spiesz się. I niech to będzie dobry początek.

P.S. W artykule wykorzystałem obrazy Davida oraz zdjęcia Brady’ego. Pozostałe fotografie są mojego autorstwa.

Sesja fotograficzna

Author: Pan Fotograf

Zawodowy fotograf. Fotografia kulinarna i produktowa. Portret wizerunkowy. Portret kobiecy zmysłowy.

Napisz swój komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s