Dobry Fotograf #1

Typy fotografii produktowej

Zapamiętaj sobie jedno – obraz to język komunikacji. Nie każdy jest na niego podatny. Ludzie odbierają świat różnymi zmysłami. Najczęściej jednym z czterech:

  • Wzrok
  • Słuch
  • Dotyk
  • Smak i węch

Rozwinę to kiedy indziej. Najażniejsze jest to, że w Internecie siłą rzeczy napotykasz wzrokowców. I teraz uważaj….

Kiedy ekspetymentowałem z różnymi zdjęciami podczas kampanii reklamowych było tak, że wrzucałem np. 10 różnych fotografii i tylko jedna brała. Im dłużej trwały kampanie tym więcej było kontaktów z tego zdjęcia.

Dokładnie wiem jakie zdjęcia powodują, że ludzie chcą zamówić moją usługę. To zespół mechanizmów, które już znam i jestem w stanie je odpowiednio wykorzystać. Bo obraz to sztuka wywoływania skojarzeń i wprowadzania widza w nastrój.

I teraz…

To samo będzie z Tobą… i Twoim produktem.

Mogę zrobić każde zdjęcie. Ale szukamy takiego, które wygeneruje co?

Sprzedaż…. (zakładam, że jesteś osobą prowadzącą biznes skoro to czytasz). Które zachwyci i spowoduje, że produkt zostanie zapamiętany.

A więc do rzeczy…

Zdjęcia indywidualne.

To podstawowa, najbardziej znana forma fotografii produktowej. Produkt fotografowany najczęściej z perspektywy żabiej (równej produktowi). Tło jest białe. W zasadzie przedmiot wycina się z tła. Zamiast tła podkłada się biały kolor. Oto przykład. Jest to tak zwany „Packshot”

Klasyczne zdjęcie produktowe. Białe tło. Równomierne oświetlenie. Funkcja jest prosta – tak wygląda nasza butelka. Zapamiętaj te słowo… butelka…. Butelka okazuje się być bardzo wdzięcznym tematem.

Kolejny przykład zdjęcia produktowego pokazującego pojedynczy produkt.
Zauważ, że to czysta informacja.
To przykład zdjęcia „poglądowego”.

Zdjęcia pokazujące użytkowanie.

Często nazywane „lifestyle”. Oglądasz mnóstwo fotografii jak ktoś nosi torebkę czy przewiesza marynarkę przez ramię albo zsuwa okulary z nosa. To wszystko zdjęcia produktowe. Mają pokazać Ci produkt w sposób nieinwazyjny.

Celem jest to abyś wyobraził siebie na miejscu modela… i tu zaczynają się schody….

Oto przykład takiej fotografii:

Suknię się nosi. Można pokazać ją na wieszaku. Na wieszaku? Nieee.. Pokazać ją na zdjęciu typu „duch”? No przecież tam nie ma człowieka…. No właśnie… Pokazać na kobiecie… Ale jakiej? No własnie. Plus biżuteria, która też jest produktem.
Pracuję z kobietą, która przyciąga wzrok sama sobą. Czyli mam jeszcze większe szanse na te 7 sekund. Wyjaśniałem co oznacza 7 sekund? Kiedyś do tego wrócę.

Portret mnie wykonany przez moją uczennicę.
Oto kolejny przykład zdjęcia produktowego demonstrującego użytkowanie. To rekwizyty. Na codzień nie piję., Ale Maker’s Mark to legendarny bourbon. Samo trzymanie go w ręku dodaje splendoru.

whisky zdjęcie produktowe

Tu zaś portret producenta kiszonek i octów w stworzonym przeze mnie wizerunku.
Wykorzystałem wszystkie jego cechy i odpowiednio je wzmocniłem.

Zdjęcia w skali

Zadaniem takiego zdjęcia jest po prostu pokazanie mniej więcej jaki jest rozmiar produktu w stosunku do innych przedmiotów.
Można to jak zawsze pokazać na wiele sposobów. Najlepsza jest demonstracja wprost:

Oto najlepszy przykład skali. Na bazarze kupiłem jaja różnych rozmiarów. Zapewne bez problemu rozpoznasz, które to kurze, które kacze a które gęsie.

W przypadku zdjęcia butelki i kieliszka osiągamy dwa cele. Jeden to ukazujemy skalę porównania wielkości. Drugi wprowadzamy element dynamiki. Ktoś nalał kieliszek. Może odszedł na moment. Tworzy się historia.

Zdjęcia szczegółowe

Jak sama nazwa wskazuje to ujęcia szczegółów lub zbliżeń, które mają pokazać szczegółowe cechy produktu i podkreślić ich znaczenie.

Oto przykłady takich rozwiązań:

To ujęcie przedstawia fragment fotela, którego cechy są niezwykle ważne dla grupy docelowej Klienta.
Wykonałem wielką sesję w genialnej tapicerni fotografując całej potężne fotele. Jednak detal okazał się równie ważny – przecież właśnie szycie i jego skuteczność i siła liczą się najbardziej.

fotel

Cząstki granatu pełne soku w dużym zbliżeniu mogą być reklamą owocu lub szklanki lub wyciskarki. Wszystko zależne będzie od kontekstu treści słownej.

Zdjęcia grupowe:

Celem prezentacji zdjęcia grupowego jest najczęśćiej przentacja oferty marki. Można też w ten sposób pokazywać serię produktów lub po prostu – prezentować markę.

Grupa to zawsze reklama marki a nie indywidualne oddziaływanie na zmysły.

Przykład:

W grupie jest po prostu raźniej. Kilka produktów obok siebie daje wrażenie powtarzalności i obfitości.

Grupa produktów w butelkach i słoikach to prezentacja oferty.
Fotografia z gruszką po środku to aranżacja stanowiąca tło dla butelki po prawej.

fotografia produktowa

Zdjęcia opakowania

Jak sama nazwa wskazuje, są to fotografie opakowania produktu. Służą głównie po to, aby zapamiętać opakowanie i odróżnić je na półce w sklepie.

Na opakowaniach często znajdziesz zdjęcia z gatunków omówionych wcześniej.

Bywa, że opakowanie produktu to jakość sama w sobie jednak tym razem dokonałem przełamania i użyłem kontrastu. Oczywiście są mandarynki w piszkach ale w zalewie. A tu się wysypały. Przecież to nierealne. No i mam Twoją uwagę.

Teraz już wiesz jakie są gatunki fotografii produktowej. Choć to tylko wstęp. Warto wiedzieć, który gatunek pasuje do czego.

Nie są to wszystkie grupy – jest ich znacznie więcej. Wszystkie składają się na reklamę wizualną, której celem jest to, abyś dobrze zapamiętał produkt.


Robert Gołębiewski – Dobry Fotograf
Napisz do mnie: Mój e-mail

Opublikowane przez Pan Fotograf

Zawodowy fotograf Artystyczna fotografia produktowa Akt Portret kobiecy i męski

Napisz swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: