Dobry Fotograf #6 Po co komu wizerunek

Po co komu wizerunek?

Wizerunek to poważna sprawa. Mnóstwo ludzi nie ma zielonego pojęcia o tym, po co sobie robią fotografie wizerunkowe. Przeglądając strony WWW oraz profile w mediach społecznościowych dochodzę do wniosku, że fotografowie również nie mają pojęcia po co robią te zdjęcia. Trzaskają je na jedno kopyto. W efekcie ludzie wyglądają tak, jakby zdjęcie było kupione z banku fotografii a nie robione specjalnie dla niego czy dla niej. Jest jakby celowo…. nijakie.

Aby zrozumieć koncepcję wizerunku trzeba sięgnąć do samej koncepcji. Po co on jest? Do czego służy?

Jest to swojego rodzaju “obraz w odbiorze społecznym”. Tak chcemy być postrzegani więc tak się pokazujemy. Chcemy wywoływać okeślone emocje. Dawniej władcy chcieli wzbudzić szacunek przez strach. Potem kontynuatorami takiego budowania wizerunku byli amerykańscy gansterzy. Zachwyceni sami sobą tworzyli bajeczne wizerunki swoich wybrańców. Każdy miał jakieś cechy wyróżniające. Żaden nie był nijaki. Przeciwnie do korporacyjnych bezbarwnych postaci – żeby nie wiem jak się wysilali zawsze wychodzą tak samo. Czemu? Bo są najczęściej fotografowani w 5 minut. Bo ciągle im się spieszy.

Po gangsterach kolejną grupą ludzi świadomych znaczenia wizerunku są muzycy. Muzycy ogólnie ale rockowi szczególnie. Mimo długich włosów i pozornego szarpidructwa to bardzo sprawnie zorganizowany przemysł oparty głównie na wizerunku. Najpierw szuka się dla takiego wykonawcy brzmienia, które go wyróżni z tłumu bylejakich i takich samych smutasów. A potem buduje się starannie wizerunek obrazkowy. Niektóre zdjęcia z sesji okładkowych przeszły do historii fotografii jak okładki płyt Deep Purple.

Celowo nie wspominam kina bo to jest aż nazbyt oczywiste. Aktorzy mają tworzone wizerunki stosownie do ról jakie grają. Nie są to więc wizerunki trwałe a przyporządkowane do bieżących potrzeb.

Aby komuś stworzyć wizerunek trzeba mu się przyjrzeć, poznać, zrozumieć jakie są jego cele a potem te cele przełożyć na obrazy. Inaczej będą powstawały kolejne takie same zdjęcia ludzi, którzy kompletnie nie rozumieją czego chcą. I po co ma to im być potrzebne czy czemu służyć. A przecież to tylko narzędzie.

Tyle na pooczątek. W kolejnych odcinkach mojego mądralowania wyjaśnię jak się zabrać do swojego wizerunku aby miało to ręce i nogi. Po prostu zbudujemy sobie kilka wizerunków.

Tymczasem bądź grzeczny!

Dobry Fotograf

Published by Pan Fotograf

Zawodowy fotograf Artystyczna fotografia produktowa Akt Portret kobiecy i męski

Napisz swój komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: