Dobry Fotograf #7 Wizerunek? A co to do cholery jest?

Z wizerunkiem a szczególnie z fotografią wizerunkową jest jak z dobrym seksem. Mnóstwo ludzi o tym gada a tylko niewielka grupka go posmakowała naprawdę.

Jeżeli zawiązania do seksu Cię drażnią to nie czytaj dalej i po prostu wyjdź. Zrób miejsce innym. Używam nawiązań do seksu bo są czytelne, jasne i nie pozostawiają wątpliwości. Ponadto życie seksualne przeciętego człowieka jest beznadziejne i najczęściej pozostaje w sferze fantazji. Moje jest fenomenalne i dlatego mam spory dystans do spraw o których rozmawiamy. Czyli o fotografii wizerunkowej. A teraz do rzeczy.

Czym jest wizerunek?

W przeciwieństwie do wyobrażeń płynących z wielu wizerunko-podobnych fotografii nie jest to na pewno pokazywanie bab czy facetów stojących gdzieś tam przy futrynie czy wgapiających się tępo w przestrzeń.

W tekst, który czytasz, pełen bezczelnych i chamskich sformułowań wplatam dzieła klasyków malarstwa. Wizerunek był obecny od zarania dziejów ale malarze – ci najwybitniejsi – stali się ekspertami w tej dziedzinie.

Kiedy oglądam takie dziadostwo zaczynam się zastanawiać jak mało szacunku do siebie trzeba mieć, żeby takie badziewie pokazywać innym. No bo spójrzmy sobie – oto babsztyl oparty o furtynę. Gdzieś tam. Jakaś sala w tle. Rozmazana. Co ona mówi mi? Hej jestem baba i umiem opierać się o furtynę! Masz takie swoje zdjęcia kolego? Przyznaj się – masz.

To nie jest wizerunek! To pstryk walnięty bez refleksji. To że jakiś pajac ma sprzęt wart połowę auta nic nie znaczy. Można mieć pięć wibratorów i nadal nie wiedzieć co to orgazm.

Dlaczego tak się wyrażam? Dlaczego mam taki styl?

Buduję swój wizerunek. Starannie. W sposób bardzo przemyślany. Konsekwentnie. Wizerunek nieposłusznego artysty, nie poddającego się wpływom. Kontrowersyjnego. Ale diabelnie skutecznego. Wiedzącego o czym mówi. Szukasz włazidupów? To nie ja.

Warto pamiętać, że wiele osób zaspokaja potrzebę władzy i zamawiając fotografa kompensuje swoją niską samoocenę. O, jest fotograf to się wywyższę. W swojej karierze – dość już długiej – miałem trzy przypadki kiedy osoba usłyszała co myślę o takim zachowaniu, spakowałem się i wyszedłem. Ku totalnemu zaskoczeniu domorosłego psychopaty.

Ten mój wizerunek ma filtrować osoby, które tak naprawdę nie szukają fachowca od wizerunku czy portretu a fotografa, z którym sobie mogą robić różne rzeczy. Całkowicie osobnym tematem jest to, co sobie wyobrażają kobiety i do jakich sposobów się uciekają aby tylko zostać sam na sam z kimś, kto będzie je podziwiał. Żeby tylko! Trudno uwierzyć, ale jestem tym wyczerpany.

No a TY? Kogo chcesz przyciągnąć a kogo wyeliminować? To musisz absolutnie wiedzieć!

Czym jest więc wizerunek?

Jednym z najlepszych fachowców od wizerunku był Malcolm MacLaren. Pod koniec życia kojarzono go z Catherine Denevue, z którą sobie pośpiewywał ale śpiewak był z niego kiepski. Zasłynął stworzeniem wizerunku najsłynniejszego zespołu punkowego Sex Pistols. Zbudował ich wizerunek od zera. Wykreował. To, że dziś oglądasz boys bandy czy Slasha czy innych szarpidrutów tak albo inaczej ubranych to zasługa głównie Malcolma. Zauważ pewne wzorce w muzyce. Czarni wykonawcy bluesowi są pokazywani najczęściej w garniakach z instrumentami. Moje ukochane ska to kapelusze, marynarki i przykrótkie spodnie. RAP którego nie rozumiem też ma swój wyraźny styl.

I teraz TY ze swoim wizerunkiem.

Kim jesteś?

Do kogo przemawiasz?

Jak chcesz być postrzegany?

Co chcesz przekazać swoim wyglądem, spojrzeniem, gestem?

Tym się zajmiemy w następnej pogadance.

Dobry Fotograf

Published by Pan Fotograf

Zawodowy fotograf Artystyczna fotografia produktowa Akt Portret kobiecy i męski

Napisz swój komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: