Dobry Fotograf #12 Zadaj sobie pytanie….

Cykl: A więc chcesz być fotografem

Przez wiele lat zajmowałem się sprzedażą – od wielu lat sprzedaję również swoje umiejętności jako fotograf. Tytułem wstępu wspomnę tylko, że zaczynam zupełnie osobny blog dedykowany młodym fotografom, którzy nie tylko słabo robią zdjęcia ale nie mają pojęcia o sprzedaży. I popełniają największy błąd sprzedawcy – proszą a nie oferują.

Profesjonalista nigdy nie prosi. On oferuje. Nie kupujesz? Nie mam dla Ciebie czasu. Czas mam tylko dla Klientów. To esencja dla każdego poważnie traktującego się sprzedawcy. Cała ta gadka o budowaniu relacji i “może kiedyś coś” jest gówno warta. Jak będziesz budował relacje z ludźmi, którzy nie kupują zostaniesz z mnóstwem relacji i zerowym biznesem.

Wyobraź sobie, że podrywasz dziewczynę. Ona mówi nie a Ty bredzisz jakieś kawałki “zostańmy przyjaciółmi”. Co za nonsens. Już nie masz dla niej czasu. Szukasz takiej, która będzie miała błysk w oku na Twój widok!

Clint Eastwood grający Brudnego Harry’ego wielokrotnie prosił swoich adwersarzy, aby zadali sobie pytania. “Ask yourself a question…..” Nie wnikajmy o co mieli go spytać…. Ważne, że ja też Cię proszę – zadaj sobie pytanie….

CZY WIESZ CZEGO CHCESZ

To największy zabójca wszelkich projektów. Gwarancją sukcesu jest zdecydowanie i świadomość potrzeb. Bez tego powstanie “gdzieś jakoś coś”. A tego absolutnie nie akceptuję i szybko skończymy rozmowę. Przykład 1 – Wiesz czego chcesz: Potrzebuję zdjęć wizerunkowych prezentujących mnie portretowo oraz w otoczenbiu biznesowym na potrzeby marketingowe mojego biznesu. [To jest super!]
Przykład 2 – Chciałbym jakieś fotki, żebym jakoś fajnie wyglądał na Instagramie, bo chcę podrywać dziewczyny i mam taki kaprys na sesję [To oznacza, że nie wiesz czego chcesz a ja cię wykreślam z kontaktów. Jeżeli prowadzisz biznes Ty też takich Klientów nie chcesz!

CZY WIESZ KIEDY

Możliwość umiejscowienia w czasie naszej sesji daje nam silny fundament do współpracy. Pojawia się konkret. Ja sprzedaję swoje umiejętności i moim celem jest precyzyjne planowanie. Jeżeli nie możemy ustalić terminu i nie ma perspektywy, że staniesz sie Klientem to nie zaczynajmy rozmowy. Obejrzyj zdjęcia, przemyśl bez angażowania mnie i wróć, gdy będziesz wiedział, kiedy chcesz.

CZY MASZ BUDŻET

Preferuję Klientów prowadzących biznesy. Są świadomi, że każda rzecz kosztuje a usługa profesjonalna i jakościowa kosztuje odpowiednio do swojej wartości. Co więcej, są też przygotowani do rozmów o cenie i umieją o niej rozmawiać tak, by dojść do porozumienia. Nie chcę zaś rozmawiać z kimś, kto dostanie zawału słysząc cenę a potem powie kurtuazyjnie, że się zastanowi. Ty też nie chcesz takich Klientów. Zobacz, ile nas łączy.

Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią “TAK”, zapraszam Cię dalej i poznajmy się. Jeżeli nie, wróć kiedy będą brzmieć “TAK”.

Jeżeli ktoś uważa, że zniechęcam Klientów, jest w dużym błędzie. To, co widzisz w tabeli filtruje tych, którzy próbują nawiązać kontakt. Statystycznie na 10 zapytań [bez filtrowania] 1 osoba stanowi wartościowe zapytanie. Dlatego chcę wyeliminować te zbędne 9. Możliwe, że ktoś poczuje się urażony takim podejściem. Raczej mnie to nie zaciekawia. Moim celem nie jest zadowalanie i budowanie komfortu cenopytaczy. Moim zadaniem jest tworzenie fenomenalnych portretów dla osób, które wiedzą, czego chcą i ich na to stać. I skuteczna sprzedaż oraz zarabianie pieniędzy.

Ale cham – pomyśli ktoś. A inny pomyśli – ale gość ma jaja. Sam muszę tak filtrować zawracaczy dupy.

A teraz bierzmy się za Twoje zdjęcia!

Ach… drogi młody adepcie fotografii…

To jest jedyny prezent ode mnie jaki dostajesz. Każda kolejna porcja materiału będzie płatna. Zwyczajnie. Kupujesz wiedzę. Nie zedrę z ciebie skóry. Pamiętaj jednak o tymn, co mówił Peter Drucker. “Profesjonalna transakcja jest kompletna, kiedy pieniądze przepłyną z ręki do ręki”. Nawet jeżeli będzie to 1 dolar.

A teraz bierzemy się do filtrowania. Wczoraj przeprowadziłem 12 rozmów i kilka osób zwyczajnie popędziłem aby nie zawracali głowy. No ale to już materiał na osobne “case’y”.

Dobry Fotograf

Published by Pan Fotograf

Zawodowy fotograf Artystyczna fotografia produktowa Akt Portret kobiecy i męski

Napisz swój komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: