5 zasad tworzenia udanego portretu

Może trudno będzie Ci uwierzyć, ale portret to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Czemu? Bo to najbardziej intymny proces. Aby stworzyć intrygujący, przemawiający portret fotograf musi wniknąć głeboko w umysł modela. I wydobyć na zewnątrz to, co jest najwazniejsze. Dla widza. Ukryć to, co jest niepotrzebne.

1. Po co Ci portret?

Uwierz mi – większość osób pytanych o to po co jest im portret nie umiała mi jano odpowiedzieć [Pomijam tu osoby, które sam zaprosiłem na zdjęcia- to inne przypadki. Wynikają z władzy jaką ma fotograf nad taką osobą].

Padały różne odpowiedzi. A to, że trzeba mieć profilowe [czyli media społecznościowe], a to, że inni mają, to i ja powinienem mieć [żeby nie być gorszym] lub w końcu, że wypada lub potrzebne do portfolio.

Zadaniem dobrego fotografa jest naprowadzenie Klienta na odpowiedzi bliskie wysokiej samoocenie. Najlepszą byłaby:

„Chcę się sobą zachwycać” albo „Chcę wzbudzać zaciekawienie”.

Rozwinę to w dalszej części. Nadmienię tylko, że siadają przede mną mając w głowie inne moje portrety i liczą, że będą wyglądać choć w połowie tak świetnie. Ale nie są tego świadomi.

2. Pierwsze skojarzenia

Kiedy patrzę na kogoś, kto siedzi przede mną pierwszą czynnością jaką wykonuję w umyśle jest szukanie skojarzeń. Jeżeli dostrzegam podobieństwo do postaci z filmu [nie aktora!] natychmiast buduję na tym swoją narrację.

Taka obserwacja – wypowiedziana na głos – buduje samoocenę Klienta. Ma zrozumieć, że tak naprawdę ma zagrać siebie a portret będzie czymś w rodzaju plakatu filmowego. Ma więc się skupic na tym, by wypaść jak najlepiej. Jednocześnie jest mu łatwiej, bo staje się aktorem. Uczestniczy w procesie tworzenia swojego wizerunku. Dostaje zadanie!

3. Ciało

Nie każdy jest Bradem Pittem czy Georgem Clooneyem czy Sophią Loren albo Giną Lollobrigidą [ciekawe czy kojarzysz te dwie ostatnie kobiety]. Nie znaczy to jednak, że nie mogą wyglądać podobnie.

Zadaniem dobrego fotografa jest takie ustawienie ciała aby zaakcentować te elementy ciała, które są korzystne ale przede wszystkim zamaskować wszelkie niedoskonałości.

Kogoś z twarzą okrągłą nie będę fotografował na wprost. Kogoś o bardzo niskiej samoocenie nie pozostawię w prostej pozycji. Ludzie najczęściej są spięci. Weź pod uwagę, że w samej twarzy masz 48 mieśni. Dobry fotograf musi znać anatomię. Bez tego będzie poruszał się po omacku.

4. Mimika

Twarz to 48 mięśni. To skóra. To włosy. Oczy. Wszystko razem tworzy twarz. Twarz jest czymś, na co patrzymy w pierwszej kolejności. To twarz tworzy nastrój komunikacji. I mimiką twrzy komunikujemy nastrój, sympatię, zainteresowanie, fascynację czy pożądanie. Również władzę, dominację, ciekawość. Wszystkie emocje.

Zadaniem dobrego fotografa jest ustalenie jakie wrażenie Klient chce wywrzeć na odbiorcach. Bo nalezy pamiętać, że pokazywanie portretu jest niczym innym jak wieszaniem obrazu na ścianie. Odbiorca ma odnieść zaplanowane wrażenie. Nie może być przypadkowe. Tylko ludzie nieświadomi procesów komunikacji niewerbalnej pozostawiają tworzenie procesu przypadkowi.

5. Strój

Ubranie to niezwykle ważny element. Jest tak kostium. Powinien pracować na dwóch płaszczyznach. Komponować się z tematem portretu i jego celem a dwa żyć wzmocniony energią postaci.

Jeżeli chodzi o komponowanie dostrzegam w mediach społecznościowych totalny chaos. Jakby ludzie nie mieli poczucia smaku. Raczej może poczucia estetyki. Odwiedzam wiele osób, zaglądam do ich szaf i napotykam mnóstwo ubrań, które do nich nie pasują.

Co do ożywania stroju pamiętać nalezy, że jak każdy przedmiot ubranie żyje własnym życiem. Założone przez człowieka ożywa. I albo wzmacnia wizerunek osoby albo pasożytuje na nim i go osłabia.

Dobry fotograf musi być świadomy funkcji stroju. Powinien wypracować w sobie umiejętność zbliżoną do stylisty. Ja zamiast przekonywać Klientów o znaczeniu strojów zawsze mam ze sobą walizkę z męskimi ubraniami. Uratowały mi wiele sesji. I mężczyźni, których fotografuję najczęściej zobaczyli w czym im jest do twarzy.

Podsumowanie

Jak widzisz nie ma tu nic o świetle, o obiektywie czy aparacie. To są tylko techniczne aspekty zapisu obrazu na matrycy czy kliszy. Nie ma to absolutnie nic wspólnego z procesem tworzenia obrazu.

Wiele osób zapomina, że najmniej ważną rzeczą w procesie tworzenia filmu jest kamera jaką operator kręci film. Oczywiście jest wazna ale ona zapisuje to, co zaplanowano wcześniej – postacie, aktorów, kostiumy, styl gry.

Dobry fotograf musi być jak reżyser i scenarzysta w jednym. Jeżeli widzisz poruszający portret to wiedz, że ten ktoś potrafi się komunikować i świadomie przepracował tych PIĘĆ ZASAD. W ogromnej większości mało kto ma pojęcie o ich istnieniu.

Zaciekawiło Cię?

Zapraszam do kontaktu

Robert Gołębiewski

Dobry Fotograf

Reklama

Opublikowane przez Pan Fotograf

Zawodowy fotograf Artystyczna fotografia produktowa Akt Portret kobiecy i męski

Napisz swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: